Zasady BEZPIECZEŃSTWA

ZASADY OGÓLNE

  • Nie ruszać niewypałów przez 15 minut.
  • Nie odpalać ponownie fajerwerków.
  • Nigdy nie odpalać fajerwerków szczególnie w pobliżu terenów leśnych, stacji benzynowych i innych obiektów łatwo zapalnych np. domy z dachem krytym słomą!
  • Nie nachylać się nad fajerwerkami przed i po odpaleniu (rada praktyczna - odpalać trzymając rękę wierzchem dłoni do góry).

 

ZASADY SZCZEGÓŁOWE

  • Wyrzutnie: Aby wyrzutnie do 16 strzałów (lub mniejsze) nie wywróciły się w trakcie strzelania, należy je oprócz ustawienia na równym, twardym podłożu obstawić cegłami lub kamieniami. Proszę pamiętać, że jeśli wyrzutnia stoi na nierównym podłożu to w trakcie strzelania może odbić i wywrócić się, ale strzelać nie przestanie, bo połączenia lontem są w środku i wtedy może być duża skucha.
  • Rakiety: Każda rakieta ma przymocowany kijek. Proszę pamiętać, że służy on do stabilizacji kierunku lotu. Nie należy wbijać kijka w ziemię, bo silniczek odrzutowy może go nie wyrwać i wtedy rakieta wybucha na ziemi. Rakietę najlepiej wstawić w ciężką butelkę lub rurkę wbitą w ziemię lub śnieg zimą. Polecam też użycie do tego celu zużytej wyrzutni fajerwerków, gdzie jest dużo rurek do wykorzystania dla wielu rakiet. Uwaga praktyczna: rakieta musi stać możliwie pionowo, bo inaczej poleci w bok a to nie zawsze będzie bezpieczne dla otoczenia. Proszę uważać na rakiety: dwu- i trzystopniowe. Lepiej ocenić najpierw okolicę bo po odpaleniu każdego stopnia następny człon z reguły leci w bok, ale nigdy nie wiadomo w którą stronę. 
  • Rzymskie ognie: Należy je dobrze przymocować do stabilnego słupka. Najważniejszą sprawą jest to, aby rura rzymskiego ognia dokładnie i mocno opierała się o twarde, stabilne podłoże. 
  • Petardy: Generalnie oprócz małych petard dla dzieci zalecam kupowanie tylko petard lontowych. Są znacznie bezpieczniejsze od ciernych, bo po prostu widać palący się lont. W ciernych ścieżka prochowa jest niewidoczna. 
  • Moździerze: Niestety nie są stabilne. Należy obstawić podstawkę rurki strzelającej cegłami. UWAGA: - Lont po odwinięciu musi być przewleczony przez pętelkę na wierzchu. Przy braku przewleczenia pocisk w trakcie wkładania do rurki odwraca się i wtedy wybucha w środku rozrywając rurkę. UWAGA!!! Przy zbyt szybkim strzelaniu rurka zbyt mocno rozgrzewa się. 
  • Wulkany: Duży wiatr zdmuchuje iskry nawet bardzo daleko. Uwaga na transport - jest to rodzaj fajerwerków najbardziej podatny na uszkodzenia. W przypadku odpalenia uszkodzone wulkanu rośnie ryzyko eksplozji całego stożka naraz!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl